Jabłoń, która nie rodzi, należy wyciąć, usłyszałam. Jak to jest, żyć, być, śnić i nieprzerwanie marzyć, gdy jest się właśnie taką Jabłonią? Jak to jest kwitnąć przez cały rok?
Kategorie: Wszystkie | My | Ona | psychologia procesu | wrażenia
RSS
czwartek, 26 listopada 2015

Po pierwszejdrugiej, zapoznawszy się z tytułem trzeciej, w oka mgnieniu miałam ją na swej półce, będąc święcie przekonaną, że to dogrywka, kolejna „część”, kontynuacja w jakimś sensie. Odłożyłam na czas czytania fikcji. Wtedy nie wiedziałam, że to jest… powieść!

Wróciłam do tej książki w sobotę. Nie dowierzając własnym oczom, dojrzałam misterną konstrukcję w okolicach 20–25 % całości. Gdy skończyłam w poniedziałek, pomyślałam: majstersztyk, bardzo podstępny majstersztyk! Zdaje się, że nabrałam smaka na przynajmniej jeszcze jedną powieść tej Autorki. Kto by pomyślał? Chodzę już do kina, może i powieści zacznę połykać. Nie, nie, nie! Ale bronię się jakby mniej, gotowa pewne wyjątki robić.

Mam na imię Ewa, mam trzydzieści dziewięć lat i nie żyję od ośmiu […]. Ludzi, którzy zmarli tak dawno, nie zmusza się do przelotów nad Afryką i zakładania spółek energetycznych. Martwi nie muszą wygrywać cały czas, wykorzystywać wszystkich okazji.

*

Mieszkanie było inne, niż się spodziewała, ale po każdym powrocie okazywało się trochę inne, podobnie jak ludzie, których zostawia się na długo.

*

Kiedy zginęłam, Pyza miała dziewięć lat, Maciuś rok. Od tamtego czasu nigdy naprawdę nie byłam w domu. Pyza ma siedemnaście lat, Maciuś dziewięć. Może nic im nie będzie, jak myślisz?

*

[…] zapytał, czy kiedyś wróci, a ona powiedziała: Oczywiście. Zamierzała wrócić, jak tylko będzie wiedziała na pewno, kim jest ta dziewczyna w pokoju Pyzy. Przypomni sobie, co jest w szafkach w kuchni i dlaczego nie pamięta swojej miłości do dziewięciolatka w piżamie w renifery. Powinna również znać odpowiedź na pytanie, kiedy ostatnim razem była szczęśliwa. Obiecała mu, że wróci, kiedy się tego wszystkiego dowie.

*

Może tak jest zawsze. Przeżywamy to, co mamy do przeżycia, obojętnie, ile mamy na to czasu.

*

Ludzie nie potrafiący niczego zmienić, wracają do tego, czego nie zmienili.

*

Może w dzisiejszym świecie naprawdę trzeba zawsze biec naprzód, budowanie czegoś cegiełka po cegiełce jest błędem

*

Niby nikogo nie ma, ale potem prawie zawsze ktoś się znajdzie…

*

Nastawiłam minutnik, znowu miałam kłopot z przepływem czasu — nie mijał, jeśli tego nie pilnowałam. 

Grażyna Jagielska, Ona wraca na dobre. Podróż terapeutyczna,
Wydawnictwo Znak, Kraków 2015.

detale uruchamiają wyobraźnię

*

gdy Dusza postanowi odejść, miłością jest pozwolić Jej to zrobić — powiedział. a ona. nie tylko słyszała te słowa. ona je usłyszała.

*

wysiadła z autobusu. mijała małą dziewczynkę. spojrzała Jej w oczy. i zobaczyła w nich…

…Starą Duszę.

*

tańczył. patrzyła na niego. poruszał się przepięknie. nie, nie tańczył. inaczej, on nie tylko tańczył. przymknęła oczy. patrzyła. tańczył, mówił ruchem, modlił się, zaklinał rzeczywistość, uzdrawiał siebie i świat, kochał. wszystko to robił jednocześnie!

tańcz!

środa, 25 listopada 2015

// po-superwizyjna perełka:

to jest tajemnica,
dlaczego ludzie się kochają.

niedziela, 22 listopada 2015

Kobiecość? Na serio. Bez śmiechu. Czym dla mnie jest? Co robię, by ją chronić, ukryć w zorganizowanym po męsku świecie? Jak i po co jej zaprzeczam? W jaki sposób doświadczam jej teraz? W jaki sposób chcę ją świętować? Od dziś do końca swych dni? Upubliczniam pytania, pozostawiając sobie intymność odpowiedzi. Szukanie własnych, aktualnych odpowiedzi zmienia świat.

Wygląda na to, że ewidentnie wycięli mi przy okazji jakiś próg*.

Jestem dla siebie dobra drugi dzień. Jestem uważna na siebie. Jestem delikatna wobec siebie. Jak nigdy w życiu.

I świat się nie skończył. Świat się zaczął!
Prawda o mnie jest kobietą.

Cassandra Wilson, Closer to You.

______________
* niewtajemniczonych w utensylia psychologii procesu przeprasza się za bełkot psychologiczny.

Wypis dostałam. Mogłam zadać wszystkie spisane w telefonie pytania. Na koniec usłyszałam zalecenie, niech się pani powstrzyma. Dwa razy pytałam, o co chodzi, bo nie mogłam zaskoczyć. W piątek wieczorem razem z Sadownikiem płakaliśmy ze śmiechu nad tą frazą. Jeszcze wczoraj cytowałam niczym świetną anegdotę. Bo jest przednia! Nie ma co. I znów się śmieję.

Tytułem wpis nawiązuje do innego wpisu, ale jak wiadomo kij ma dwa końce i dziś będzie o drugim, który odkryłam w piątek.

*

W zasadzie, jak to jest z lekarzami? Przemęczeni. Wypaleni. Bywają? Niektórzy może nawet już nie pamiętają, dlaczego chcieli zostać lekarzami. Może? Uderzmy w stół i może nożyce się odezwą?

Odezwą! W piątek, zażywając procedury medycznej w szpitalu, odkryłam niebywałą rzecz. A mianowicie, że my pacjenci mamy współudział w męczeniu i wypalaniu, bo? Bo robimy wszystko, by pod żadnym pozorem nie być pacjentem. Nie puszczamy kontroli i trudno się dziwić, w końcu zgadzamy się na naruszenie integralności naszego ciała. Nie puszczamy kontroli, bo przecież wiadomo, jak zorganizowana jest służba zdrowia w tym kraju — jeśli nie przypilnujemy to koniec. Wiemy lepiej, jak należy nas leczyć. Jesteśmy kontrolujący, roszczeniowi, z pretensjami i doświadczeniem, że jest źle i niedobrze. Jak przy setce takich nie ulec wypaleniu?

Po raz pierwszy w swoim życiu  b y ł a m  naprawdę pacjentką — zawierzyłam, zaufałam, oddałam się w lekarskie ręce. Nie, to nie było łatwe, ale zrobiłam to. Gdy obudziłam się po wszystkim, przez pół godziny płakałam z wdzięczności, że żyję, że się obudziłam, że są ludzie, którzy zadbali o mnie najlepiej, jak potrafili (w ramach zawodu, który wybrali z miłością), że umiem już być pacjentką.

Życzę wszystkim umiejętności stania się pacjentką, pacjentem, gdy to niezbędne. Tylko w ten sposób możemy spotkać na swej drodze wspaniałych lekarzy.

Został mi tylko malutki ślad po bardzo sprawnym komarze. W następnym życiu chcę być anestezjologiem…

czwartek, 19 listopada 2015

Gdybym miała dziś dziewiętnaście lat, emigrowałabym do Szwecji — zakomunikowałam nie jednej ważnej dla mnie Osobie, zachwycając się tą książką.

Biały Kruk nie skomentował.

Kaan skomentowała przesłodko: Nie, no weź, na sernik do Szwecji? Dziękuję!

Gepardzica rzeczowo poinformowała, że porozmawiam sobie na ten temat ze Smoku i On mi wytłumaczy, dlaczego właśnie ja nie mogłabym tam mieszkać.

Sadownik wytrzymał to, że całe długie fragmenty czytałam Mu na głos.

A ja? Skończyłam wczoraj tę książkę  i wciąż twierdzę, że gdybym miała dziś dziewiętnaście lat, emigrowałabym do Szwecji. Nie wyjadę (jeszcze), pomimo że żyję od wczoraj w kraju, którym rządzą kryminaliści, psychotycy, a kobiecość w przestrzeni rządowej może być reprezentowana tylko i wyłącznie przez marionetki.

Życie nie ma być torem przeszkód, próbą nerwów i szybkości reakcji, testem inteligencji i odporności na stres i ogólnie nie ma być walką, mordęgą i utrapieniem.

*

Fredrik jest dyrektorem przedszkola w Sztokholmie. Uznał, że jako idealne ucieleśnienie normy — biały mężczyzna w średnim wieku, mąż i ojciec czworga dzieci — ma obowiązek tę normę złamać. Kiedy pierwszy raz pojawił się w przedszkolu z kolorowym manikiurem, maluchy były zachwycone. Dorośli nie zawsze, pod zdjęciem jego nowego image’u na Instagramie pojawiły się komentarze w stylu: „Mężczyzna ma być mężczyzną” albo „A co na to żona?”. „Żona lakieruje”, odpowiedział. Władze gminy (czyli pracodawca, bo to gminy odpowiadają za przedszkola) kibicują mu, a na pytanie, kiedy przestanie malować paznokcie, Fredrik odpowiada: „Kiedy ludzie przestaną zwracać na nie uwagę”. […] Twierdzi, że mężczyźni częściej powinni malować paznokcie, na rzecz równości. To ważne szczególnie na północy Szwecji, gdzie jego zdaniem obowiązuje ideał „twardego mężczyzny”, nie tylko w społeczności Samów zresztą. „Mogłoby się to przyczynić do zmiękczenia tej normy, a w efekcie może nawet zmniejszyłoby przemoc mężczyzn wobec kobiet. Obawy? Nie, nie mam obaw, jestem wystarczająco mężczyzną, by podważać męską normę. […]”.

*

Nie jesteśmy Szwedami przeciw komuś, zdają się tu mówić. W Polsce wydaje się czasem, że Polakami jesteśmy przeciw innym narodom. […] Pamiętam polskie święto narodowe, na które nasza placówka w Sztokholmie zaprosiła szwedzkich gości. Przedstawiciel ambasady w swoim przemówieniu powiedział: „Bóg, honor, ojczyzna — słowa bliskie każdemu Polakowi i każdemu Szwedowi”. Że nie każdy Polak czuje bliskość z Bogiem,  a honor i ojczyzna to nie jego gwiazdy przewodnie, to jasne. Gorzej, że dla wielu Szwedów ta wypowiedź musiała zabrzmieć jak wyznanie fundamentalisty. Honor kojarzy się tu najczęściej z okrutnymi obyczajami rodowymi lub plemiennymi, jak tak zwane mordy honorowe na kobietach, które „splamiły honor rodziny”; a Bóg jest sprawą absolutnie prywatną. Jeśli dołożymy do tego ojczyznę, to z perspektywy szwedzkiej robi się radykalnie i brunatnie.

Katarzyna Molęda, Szwedzi. Ciepło na północy,
Wydawnictwo Czarna Owca, Warszawa 2015.

Procedura medyczna. O nazwie, która nie koi nerwów, wręcz przeciwnie, przywołuje skojarzenia z utensyliami kuchennymi wielokrotnego mordercy. Ale za to jest legalna i nienarażająca lekarskiego sumienia. Sadownik powtarza — to tylko zabieg. Gepardzica na to — kochana, to tylko kosmetyka! Kaan — jest. Bliźniacza Liczba — pamięta.

*

Czego boi się Jabłoń? Wielu, bardzo wielu, rzeczy.

Procedury samej w sobie.
       Sadownik: to tylko zabieg.
       Gepardzica: kosmetyka!
       Pani Doktor: niebywale spokojna.

Tego, że ją uśpią.
       Sadownik: no i dobrze! Nie ma nic gorszego niż słyszeć odgłosy — uwierz mi.
       Gepardzica: uwielbiam usypianie!

Tego, że jak ją uśpią, okulary ktoś jej przez nieuwagę zniszczy.
       Sadownik: dlatego dostaniesz stare, żeby się tym nie martwić.

*

Do dzisiaj rano okrutnie się nad sobą użalałam. Nurzałam się w rozpaczy. Tak śmiertelna powaga w traktowaniu siebie zabijała mnie dość skutecznie. Dotarło to do mnie dziś rano na przystanku.

Hola, hola Jabłonko! Miejsce podmiotu*? Krok w tył. Miejsce podmiotu! I zmartwychwstałam. I nie mogę się nadziwić, że wszyscy wymienieni powyżej dali radę przy mnie trwać przez ostatnich kilka dni. Dziękuję.

______________
* niewtajemniczonych w utensylia psychologii procesu przeprasza się za bełkot psychologiczny.

wtorek, 17 listopada 2015

Życie mnie dzisiaj zemdliło strachem i niepewnością. Odliczam godziny. Chciałabym mieć już wszystko za sobą. Sensorykę na bok odkładam, bo zwariuję. Sza! Więc. Czytam.

*

Rozliczyć się z czytania należy. Więc. Może tydzień albo dwa temu Kaan polubiła na efce artykuł. A jak Kaan lubi, to zwykle jest to coś grzechu warte. Zajrzałam i… szybciutko nabyłam. Skończyłam wczoraj przed wieczorkiem.

Wspaniały pomysł na książkę. Między wierszami i literkami niebywałe ciepło. Przy wielu datach myślałam, na przykład, a tu Sadownik miał wtedy trzy tygodnie i trzy dni, a tu Biały Kruk i Orzeszek już się znali, a tu miałam niespełna siedem lat. W ten właśnie sposób książka ta staje się jeszcze bardziej intymna.

     — To dlaczego właściwie nie chciała pani wcześniej mieć psa?
     — Nie mówię, że nie chciałam, tylko że się tego bałam.
     — Czego się pani bała? Obowiązków? Odpowiedzialności?
     — Tego, że za szybko przyjdzie dzień, kiedy pies umrze. I jeszcze, a może przede wszystkim, ze ten pies może się stać kimś najważniejszym na świecie. Kimś jedynym, kogo kocha się bezwarunkowo i kto mnie potrzebuje. I że to będzie nie do zniesienia.

*

Mało jest oddanych przyjaciół na świecie. Długie życie poucza, że bardzo mało. Ale chyba najwierniejszych liczymy wśród tych istot, które żyjąc o tyle krócej od nas, całe to przelotne istnienie spędzają niejako w promieniu naszego bytu. Wszystko, co istnieje, skądś przyszło, dokądś dąży, jest w drodze. W tej podróży, z której człowiek niewiele rozumie, towarzyszą mu wiernie zwierzęta. One też nic nie rozumieją, ale potrafią czuć i kochać.

*

Mijane obrazy układają się w trajektorię, po której stopniowo opuszczam tamten miniony, nie mój czas. Sprawy pisarza i on sam wracają do siebie, do bezpiecznej przeszłości, dzienników i listów odłożonych na stoliku przy łóżku.

*

[…] nieważne, czy coś wydarzyło się wcześniej, czy trochę później. Znacznie ważniejsze jest to, czy wydarzenie z przeszłości może być ważne dla nas dzisiaj. I to, czy dzięki tamtym historiom, wyszperanym z niedoskonałej pamięci, dowiadujemy się czegoś o nas samych.

*

Oboje patrzyli na siebie tak, jakby dziwiło ich, że minęło pięćdziesiąt lat od tamtego koncertu, od tamtego gnania przez mokre ulice, od tamtej młodości. Tu i teraz byli parą starych ludzi, poprawiających nie najlepszą francuszczyznę w oficjalnych dokumentach polskiego rządu. […]
     — Dziękuję ci, Haniu — powiedział i pocałował ją w rękę. Było to tak niespodziewane, że oboje przez chwilę nic nie mówili.
     — Daj spokój, to tylko kilka stron oficjalnej paplaniny. Nie ma za co dziękować. Wprawdzie wolałabym przekładać Prousta, ale zawsze francuski to francuski.
     — Ale ja nie o tym — dodał szeptem.

*

[…] czy ty mnie nie słyszysz czy nie słuchasz?

Anna Król, Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie,
Oficyna Wydawnicza Wilk & Król, Warszawa 2015.
(wyróżnienie własne)

*

[…] malownicza zimowa fotografia autorstwa Rolkego, na której pisarz przechadza się z psami po parku, ubrany w zimowy płaszcz i futrzaną czapkę, które nadal wiszą w jego szafie na Stawisku.

(tamże)

Tadeusz Rolke, 1963.

poniedziałek, 16 listopada 2015
 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 156
| < Listopad 2015 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Kudłata i Jabłoń

ochHexe(maupa)gmail.com


miłość nie wyklucza (banner)

PustaMiska - akcja charytatywnastat4u Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...